SK | EN
 

 

church martinsky vrch 1 200 smll

Architektúra a Urbanizmus

Navrhovanie architektonických a urbanistických riešení je zložitý a komplexný proces. Je to vytváranie prostredia, ktoré ovplyvňuje kvalitu nášho života. Nevyhnutnou súčasťou tohto procesu je dôkladná štúdia problému, navrhnutie riešenia a jeho následná prezentácia. Samotné projekty sú prezentované klientom alebo investorom, ktorí často krát nevidia úplne do hĺbky problému. A práve preto, aby vaša dôkladná štúdia a zámer boli správne pochopené, je veľmi dôležitá ich profesionálna prezentácia.

Výhody 3D tlače v architektúre a urbanizme

  • Rýchlosť – Ručná výroba modelov môže zabrať aj niekoľko týždňov. 3D tlač ponúka v tomto smere výrazný posun, keďže kvalitný model, či už na prezentáciu finálneho návrhu alebo len ideového riešenia vo vnútri firmy, môže byť hotový v priebehu 24 hodín*. Takto ušetrený čas môžete investovať buď na jeho lepšie prepracovanie alebo rovno do ďalšieho projektu.
  • Presnosť – Pri 3D tlači sa nemusíte báť, že nejaká časť alebo detail vášho návrhu budú opomenuté. Pri presnosti 0,1 mm je to takmer nemožné. Navyše vďaka strojovej výrobe si zachováva vždy svoj štandard a kvalitu.
  • Farebné spracovanie – Plnofarebná tlač dodáva modelom realistickosť alebo napomáha zvýrzaniť dôležité časti a detaily. Pri urbanistických modeloch je farba vhodným nástrojom na vymedzenie jednotlivých častí.
  • Komplexné tvary – Moderná architektúra nie je len o ortogonálnych tvaroch, naopak sú to často krát zložité krivky presne definované architektom. Zhmotniť tieto návrhy, koncepty a vízie ako fyzické 3D modely je však výzva. Presne navrhnuté línie si vyžadujú precízne prevedenie inak strácajú svoj zmysel. 3D tlač je ideálnym riešením ako tomu zabrániť, keďže modely sú realizované z digitálnych dát navrhnutých samotným autorom.

Aká technológia je najvhodnejšia?

Podľa našich skúseností je najvhodnejšou a najpoužívanejšou technológiou v tomto obore FDM alebo SLA/DLP technológia. Je to najmä vďaka svojej rýchlosti, detailnosti a možnosti ďalšej postprodukcie. Modely vynikajú presnosťou a vďaka povahe materiálu sú ľahko opracovávateľné a vhodné aj pre kombináciu s inými materiálmi.

Ak si nie ste istý akú technológiu zvoliť, kontaktujete nás na info(at)tvaroch.sk a radi vám poradíme.

*Samozrejme závisí od veľkosti modelu ale ak berieme do úvahy návrh domu v mierke 1:50 alebo panelového domu v mierke 1:100, tak je čas jedného dňa reálny čas realizácie

Trnava-center_1-800

Trnava centrum 1:800; sadrový kompozit

3D tlac architektura

Návrh čerpacej stanice od arch. ateliéru indeks, materiál Detailny plast / PLA

Návrh školy v Senegale v mierke 1:300, materiál PA12

Uranistický model časti Ružinova v mierke 1:200, model má veľkoť 160 x 120 cm, materiál PLA a PA12, podložka frézované penené PVC.

Trnava-village_1-500Urbanistický model rodinné domy 1:500; sadrový kompozit

Rotunda_ducove_1-200Rotunda Ducové 1:200; sadrový kompozit

Bratislava_roman-church_1-200_smallBratislava bazilika 1:200; sadrový kompozit

Devin_roman-basilik_1-200_smallDevín veľkomoravská bazilika 1:200; sadrový kompozit

 

Kam ďalej? 3D model | Vytlačiť model

Pre viacej inšpirácie v architektúre navštívte náš Pinterest