SK | EN
 
  • Umenie

 

Umenie

Umenie

Umenie je veľmi široký pojem a zahŕňa v sebe množstvo foriem ako umelec reflektuje skutočnosť na základe vlastného skúmania a poznania. V prípade vizuálneho umenia, kde je hlavné médium hmota, sa práve 3D tlač može stať jedným zo spôsobov ako vyjadrí svoju umeleckú ambíciu.

Výhody 3D tlače v umení

  • Komplexné tvary – 3D tlač oslobodzuje nápady od tvarových limitov a ponúka možnosť tvoriť komplexné tvary, ktoré by bolo inak obtiažne zhmotniť. Otvára dvere veľmi rýchlo sa rozvíjajúcemu parametrickému dizajnu a umeniu. Dobrým príkladom je navrhovanie šperkov, ktorému 3D tlač dáva nový rozmer a voľnosť, a posúva toto umenie do novej perspektívy.
  • Originalita spracovania – Nové technológie v rukách kreatívnych ľudí prinášajú nové spôsoby aplikácie. Relatívna novosť a neprebádanosť samotnej technológie (minimálne na slovenskom trhu) môže priniesť umelcovi výhodu a záujem publika. Závisí len na vašom kreatívnom myslení ako dokážete s touto výzvou naložiť.

Aká technológia je najvhodnejšia?

Podľa našich skúseností je v umení veľmi ťazko presne vymedziť vhodnú technológiu. Je to o individuálnom prístupe autora ako s danou technológiu dokáže narábať a aplikovať ju vo svoj prospech.

Vo všeobecnosti v sochárstve a v umeleckom dizajne, kde ide hlavne o tvar, je vhodnou technológiou inkjet powder – t.j. 3D tlač pomocou sadrového kompozitu. Výhdou je ľahká opracovateľnosť a jednoduchá kombinovateľnosť s inými materiálmi.

V šperkárstve je preferovaná tlač z fotopolyméru. Poskytuje voľnosť pri vytváraní veľmi detailných a komplexných tvarov. Tie môžu byť konečným produktom alebo sú určené na ďalšie spracovanie napríklad k odlievaniu do strateného vosku.

Ak si nie ste istý akú technológiu zvoliť, kontaktujete nás na info(at)tvaroch.sk a radi vám poradíme.

home_metodZmenšenina sochy sv. Cyrila a Metoda, materiál sadrový kompozit

toth-frantisekFrantišek Tóth – Golden Yarn, Flowers for Slovakia kolekcia Pass it on 354 x 201 x 112 mm, materiál sinterovaný PA12

3d-tlac-sla-lebka-kralik-vlk-pavol-truben-umenie-1

Spojené lebky králika a vlka od Pavola Trubena, materiál detailny plastlove_jewellery_3dtlacBrošňa v tvare úst vyslovujúcich slovo “love”, autor Dana Tomečeková, technológia sadrový kompozit

3dprinting_3dtlac_tvaroch_tree_01Prívesok, autor Peter Marcinov, materiál detailný plast

Socha Antona Srholca 3D tlač PA12 tvaroch

Cena Antona Srholca, autor sochár Jozef Kurinec, materiál PA12

3d Tlac Hlavice Pla Stlp

Hlavica antického stĺpu, 500 x 500 x 500 mm, materiál PLA

Kam ďalej? 3D model | Vytlačiť model

Pre viacej inšpirácie v umení navštívte náš Pinterest