SK | EN
 

 

Home Metod 620x226

Umenie

Umenie je veľmi široký pojem a zahŕňa v sebe množstvo foriem ako umelec reflektuje skutočnosť na základe vlastného skúmania a poznania. V prípade vizuálneho umenia, kde je hlavné médium hmota, sa práve 3D tlač može stať jedným zo spôsobov ako vyjadrí svoju umeleckú ambíciu.

Výhody 3D tlače v umení

  • Komplexné tvary – 3D tlač oslobodzuje nápady od tvarových limitov a ponúka možnosť tvoriť komplexné tvary, ktoré by bolo inak obtiažne zhmotniť. Otvára dvere veľmi rýchlo sa rozvíjajúcemu parametrickému dizajnu a umeniu. Dobrým príkladom je navrhovanie šperkov, ktorému 3D tlač dáva nový rozmer a voľnosť, a posúva toto umenie do novej perspektívy.
  • Originalita spracovania – Nové technológie v rukách kreatívnych ľudí prinášajú nové spôsoby aplikácie. Relatívna novosť a neprebádanosť samotnej technológie (minimálne na slovenskom trhu) môže priniesť umelcovi výhodu a záujem publika. Závisí len na vašom kreatívnom myslení ako dokážete s touto výzvou naložiť.

Aká technológia je najvhodnejšia?

Podľa našich skúseností je v umení veľmi ťazko presne vymedziť vhodnú technológiu. Je to o individuálnom prístupe autora ako s danou technológiu dokáže narábať a aplikovať ju vo svoj prospech.

Vo všeobecnosti v sochárstve a v umeleckom dizajne, kde ide hlavne o tvar, je vhodnou technológiou inkjet powder – t.j. 3D tlač pomocou sadrového kompozitu. Výhdou je ľahká opracovateľnosť a jednoduchá kombinovateľnosť s inými materiálmi.

V šperkárstve je preferovaná tlač z fotopolyméru. Poskytuje voľnosť pri vytváraní veľmi detailných a komplexných tvarov. Tie môžu byť konečným produktom alebo sú určené na ďalšie spracovanie napríklad k odlievaniu do strateného vosku.

Ak si nie ste istý akú technológiu zvoliť, kontaktujete nás na info(at)tvaroch.sk a radi vám poradíme.

, UmenieZmenšenina sochy sv. Cyrila a Metoda, materiál sadrový kompozit

, UmenieFrantišek Tóth – Golden Yarn, Flowers for Slovakia kolekcia Pass it on, materiál sinterovaný polyamid , UmenieBrošňa v tvare úst vyslovujúcich slovo “love”, autor Dana Tomečeková, technológia sadrový kompozit

, UmeniePrívesok, autor Peter Marcinov, materiál detailný plast

, Umenie

Cena Antona Srholca, autor sochár Jozef Kurinec, materiál PA12

Kam ďalej? 3D model | Vytlačiť model

Pre viacej inšpirácie v umení navštívte náš Pinterest