SK | EN
 

 

3d tlac protoyp topanka

Rapid Prototyping – Dizajn

Základom súčasného priemyslu je bezpochyby sériová výroba produktov. Predtým ako sa však navrhnutý produkt alebo jeho časť dostane do výroby a reálneho života, musí prejsť niekoľkými vývojovými fázami. Preto je dôležitým faktorom úspechu a jeho konkurencieschopnosti tiež rýchlosť a efektívnosť akou nimi prejde. Je nutné, aby náklady na prototypovanie boli čo najnižšie a pritom spoľahlivo dokázali otestovať špecifické vlastnosti.

Výhody 3D tlače v dizajne a prototypovaní

  • Rýchlosť a Presnosť – Získanie spätnej väzby, či už v rámci firmy alebo rovno od konečného spotrebiteľa v čo najkratšom čase, je na súčasnom rýchlom trhu doslova nutnosťou. Nechcete však, aby tento ušetrený čas išiel na úkor kvality. Presná ručná výroba modelov môže zabrať aj niekoľko týždňov, avšak pri 3D tlači získate kvalitu často v niekoľkonásobne kratšom čase.
  • Dobré materiálové vlastnosti – Ak sa neskúma len tvarové riešenie dizajnu ale potrebujete otestovať aj určité mechanické vlastnosti nejakých súčiastok či tuhosť spojov, 3D tlač ponúka na výber niekoľko materiálov, vďaka ktorým sa 3D tlačené objekty dokážu kvalitou a vlastnosťami priblížiť a niekedy aj úplne vyrovnať štandardným výrobkom.
  • Komplexné tvary – Kvalitný dizajn si vyžaduje myslieť aj na praktičnosť výrobku, a teda najmä na komfort jeho užívateľa. Ergonomické tvary zvyčajne nie sú rovné linky, práve naopak sú to presne navrhnuté krivky prispôsobené ľudskému telu. Výroba týchto tvarov je častokrát zložitejšia a časovo náročnejšia. Pri 3D tlači máte tvarovú voľnosť a môžete sa sústrediť hlavne na pohodlie užívateľa.
  • Výroba foriem – Pri tvarovo komplikovaných súčiastkach ide o najrýchlejšie a finančne najvýhodnejšie riešenie výroby foriem a master odliatkov. 3D tlač teda slúži ako výborná doplnková technológia v tomto smere.

Aká technológia je najvhodnejšia?

Na základe našich skúseností odporúčame SLS technológiu (PA12) pre funkčné prototypy, sériovú výrobu alebo technológiu FDM (PETG alebo ASA plasty) na súčiastky a prototypy mechanicky namáhané. Sú tu však určité tvarové obmedzenia.

Ak ide o tvarovú štúdiu a skúma sa hlavne estetika dizajnu odporúčame, odporúčame SLA/DLP technológiu a materiál detailný plast – živica. Vítané hlavne v automobilovom priemysle alebo umeleckom dizajne.

3D tlač a sériová výroba

Ak si nie ste istý akú technológiu zvoliť, kontaktujete nás na info(at)tvaroch.sk a radi vám poradíme.

Prototyp celotvárovej masky proti COVID-19, materiál detailný plast

Prototyp spektrometra pre firmu MySpectral

3dprinting_3dtlac_tvaroch_22llogic_06Haptické ukončenie USB konektoru 22llogic, materiál detailný plast 

Prototyp futuristickej obuvy

sportwatch-3d-tlac-3d-printing-tvar-tvaroch-25Prototyp športových hodniek Sportwatch, material Flexi a nerez ocelľ 316L

zafirovy-skalpel-3D-tlac-prototyp

Dizajnový prototyp zafírového skalpelu, materiál detailný plast, technológia SLA

perendevov-motorModel perendevovho motora; technológia FDM (čierna)

prepravny box prototyp

Veľkoformátová tlač prepravného boxu, veľkosť 70 cm, materiál PLA

1 NCD 3d tlac cena SCD

1 NCD 3d tlac cena SCD Národná cena za komunikčný dizajn od Martina Bajaníka, materiál PLA, 160 x 160 x 165 mm

Kam ďalej? 3D model | Vytlačiť model  | Priemyselný dizajn

Pre viacej inšpirácie v dizajne navštívte náš Pinterest

Nezáväzná cenová ponuka