SK | EN
 

 

Engine 3d Printing 3d Tlac Tvaroch Pla Black 620x226

Rapid Prototyping – Výroba

Základom súčasného priemyslu je bezpochyby sériová výroba produktov. Predtým ako sa však navrhnutý produkt alebo jeho časť dostane do výroby a reálneho života, musí prejsť niekoľkými vývojovými fázami. Preto je dôležitým faktorom úspechu a jeho konkurencieschopnosti tiež rýchlosť a efektívnosť akou nimi prejde. Je nutné, aby náklady na prototypovanie boli čo najnižšie a pritom spoľahlivo dokázali otestovať špecifické vlastnosti.

Výhody 3D tlače v dizajne a prototypovaní

  • Rýchlosť a Presnosť – Získanie spätnej väzby, či už v rámci firmy alebo rovno od konečného spotrebiteľa v čo najkratšom čase, je na súčasnom rýchlom trhu doslova nutnosťou. Nechcete však, aby tento ušetrený čas išiel na úkor kvality. Presná ručná výroba modelov môže zabrať aj niekoľko týždňov, avšak pri 3D tlači získate kvalitu často v niekoľkonásobne kratšom čase.
  • Dobré materiálové vlastnosti – Ak sa neskúma len tvarové riešenie dizajnu ale potrebujete otestovať aj určité mechanické vlastnosti nejakých súčiastok či tuhosť spojov, 3D tlač ponúka na výber niekoľko materiálov, vďaka ktorým sa 3D tlačené objekty dokážu kvalitou a vlastnosťami priblížiť a niekedy aj úplne vyrovnať štandardným výrobkom.
  • Komplexné tvary – Kvalitný dizajn si vyžaduje myslieť aj na praktičnosť výrobku, a teda najmä na komfort jeho užívateľa. Ergonomické tvary zvyčajne nie sú rovné linky, práve naopak sú to presne navrhnuté krivky prispôsobené ľudskému telu. Výroba týchto tvarov je častokrát zložitejšia a časovo náročnejšia. Pri 3D tlači máte tvarovú voľnosť a môžete sa sústrediť hlavne na pohodlie užívateľa.
  • Výroba foriem – Pri tvarovo komplikovaných súčiastkach ide o najrýchlejšie a finančne najvýhodnejšie riešenie výroby foriem a master odliatkov. 3D tlač teda slúži ako výborná doplnková technológia v tomto smere.

Aká technológia je najvhodnejšia?

Na základe našich skúseností odporúčame SLS technológiu (PA12) pre funkčné prototypy, sériovú výrobu alebo technológiu FDM (PETG alebo ASA plasty) na súčiastky a prototypy mechanicky namáhané. Sú tu však určité tvarové obmedzenia.

Ak ide o tvarovú štúdiu a skúma sa hlavne estetika dizajnu odporúčame, odporúčame SLA/DLP technológiu a materiál detailný plast – živica. Vítané hlavne v automobilovom priemysle alebo umeleckom dizajne.

3D tlač a sériová výroba

Ak si nie ste istý akú technológiu zvoliť, kontaktujete nás na info(at)tvaroch.sk a radi vám poradíme.

Seriova Vyroba Rapidnext 3d Tlac Battery Holder Mjf Pa12 2

Držiaky pre batérie IoT zariadenia pre Telekom, material PA12 MJF

Low Volume Manufacturing Rapidnext 3d Printing Part Fff Nylon Carbon 2

Držiaky na airsoftové pištole, materiál Nylon-Carbon

rapid prototyping, Rapid Prototyping – VýrobaHaptické ukončenie USB konektoru 22llogic, materiál detialný plast

rapid prototyping, Rapid Prototyping – Výroba

rapid prototyping, Rapid Prototyping – Výroba

Montážne prípravky pre firmu INAT, technológia SLS a materiál polyamid PA12

rapid prototyping, Rapid Prototyping – VýrobaPrototyp športových hodniek Sportwatch, material Flexi a nerez ocelľ 316L

 

rapid prototyping, Rapid Prototyping – VýrobaDržiak na káble; technológia FDM

 

rapid prototyping, Rapid Prototyping – VýrobaModel perendevovho motora; technológia FDM (čierna), sadrový kompozit

 

Kam ďalej? 3D model | Vytlačiť model

Pre viacej inšpirácie v dizajne navštívte náš Pinterest