SK | EN
 

 

default img 620x413 v2

– Časté otázky

Aký materiál si mám vybrať?
Zvolený materiál závisí od použitia, čiže aplikácie vytlačeného modelu. Každý materiál má iné vlastnoti a mieru reporodukovateľného detailu.

viac o príprave modelu v časti 3D model

Ak si nie ste istý, ktorý materiál je vhodný, možno že nájdete odpoveď v časti o aplikáciách, kde sú uvedené aj najvhodnejšie materiály pre danú aplikáciu. Ak si aj napriek tomu nie ste istý, aký materiál použiť kontaktujte nás na info(at)tvaroch.sk

Aký veľký model si môžem nechať vytlačiť?
Každý prístroj, technológia má iný maximálny rozmer modelu, ktorý je môžné vytlačiť. Ak je nutné model rozdeliť, jeho jednotlivé časti sa dajú vždy určitým spôsobom spojiť.

Maximálny rozmer ktorý vieme zabezpečiť je SLA technológiou 2100 x 700 x 800 mm.

tvaroch-tut-max-rozmery-3d tlac

Akú farbu materiálu si môžem zvoliť?
Pri modeloch vyrábaných technológiou FDM alebo SLA je tlač možná iba v jednej farbe. Tú si zadefinujte pri objednávke. O dostupnosti farby vás budeme informovať pri objednávke.

Pri sadrovom kompozite je možná aj plnofarebná tlač. Pri tejto tlači farbu definujete v 3D programe a táto informácia sa exportuje spolu s 3D modelom vo formátoch .OBJ alebo .FBX.

Môžem vytlačený model farbiť a alebo inak povrchovo upravovať?

Všetky materiály je možné ďalej povrchovo upravovať alebo farbiť. Závisí však od samotného materiálu aký spôsob sa zvolí.

PLA / ABS – je vhodné použiť základovú farbu na plastové povrchy a potom akrylové sprejové farby.
Sadrový kompozit – kvôli pórovitosti materiálu je vhodné najprv na model naniesť penetračný náter. Ďalej môžete zvoliť ľubovoľný typ farby. Pre vyrovnanie a docielenie hladkého povrchu sa dobre osvedčil sprejový tmel, rôzne modelárske alebo akrylátové tmely.
Detailný plast (fotopolymér) – podobne ako pri FDM je vhodné použiť základovú farbu na plastové povrchy a potom akrylové sprejové farby.

Pri opracovávaní, je potrebné dávať pozor aj na teplotu, aby nedošlo k zmäknutiu a tak deformovaniu vytlačeného modelu. To platí hlavne pri fotopolyméroch, kde k deformovaniu môže dochádzať už pri 60°C.

Aká je povrchová kvalita materiálu?

Kvalita povrchu vášho 3D tlačeného modelu je definovaná na základe zvoleného materiálu a technológie. Každý materiál má inú prirodzenú kvalitu povrchu.

PLA / ABS – viditeľné vrstvenie materiálu a jemné povrchové nedokonalosti.
Sadrový kompozit – drsný zrnitý povrch podobný jemnému pieskovcu
Detailný plast (fotopolymér)– minimálne alebo žiadne viditeľné vrstvenie materiálu

Ktoré materiály sú vhodné pre styk s potravinami?

Momentálne žiadny z našich materiálov nie je certifikovaný ako materiál priamo vhodný pre styk s potravinami. Ak sa však aplikuje vhodná povrchová úprava, je možné dosiahnuť food-safe materiál.