SK | EN
 

 

skcube 3d printing 3d tlac tvaroch 25

21 januára, 2016

Ako sme vyrábali model 1. slovenskej družice skCUBE

Slovensko bude mať svoju prvú družicu a postaral sa o ňu tím SOSA (Slovak Organisation for Space Activities)! Nemali sme síce možnosť podieľať sa priamo na jej výrobe, ale mali sme tú česť vyrobiť 11 makiet v mierke 1:1. Poďte sa s nami pozrieť, ako tento projekt vyzeral.

Nevieme, ako vám, ale nám sa teda nestáva často, že by sme mali možnosť vidieť družicu na živo. Obzvlášť, ak sa jedná o prvú slovenskú družicu. Aj preto sme sa do projektu pustili s nadšením a plným pracovným nasadením.

 

Ako prebiehal samotný proces

 

Pôvodne mal byť model družice vytlačený na 3D tlačiarni a umiestnený na drevenom podstavci. Podľa nás by to však ani zďaleka neodzrkadlovalo význam tohto zariadenia. Preto sme pre SOSA pripravili ukážky dvoch variantov družice: odlišovali sa množstvom detailov, spracovaním a materiálom podstavca. Klient si nakoniec vybral ten najelegantnejší variant – frézovaný model so skleneným podstavcom.

 

skcube_3dprinting_3dtlac_tvaroch_freza Vďaka frézovaniu sme mohli dať modelom realistickejší vzhľad.

 

Desať družíc putovalo ako poďakovanie hlavným partnerom projektu a jedna bola pamiatkou pre samotnú SOSA.

 

Modely tvorilo

110 solárnych panelov
33 earth senzorov
11 tiel družíc
11 servisných portov
11 kameriek
11 sklenených podstavcov
11 štítkov s poďakovaním partnerovi

 

Po odsúhlasení podmienok bolo nutné okamžite konať. Celý projekt sa tvoril pod enormným časovým tlakom, kedy na spracovanie a výrobu bol menej než mesiac a to v období medzi Vianocami a Novým rokom. Aby bola tvorba modelu čo najefektívnejšia, upravili a rozdelili sme ho na časti. Pre každú sme si pripravili podklady na frézovanie a 3D tlač.

Frézovanie bloku hliníka

Veľa času sme ušetrili tým, že telo družice sa neskladalo zo stien ale z jedného bloku hliníka o rozmere 110 x 110 x 140 mm. Do neho sa vyfrézovali otvory pre špecifické detaily: earthsenzory, servisné porty, kamerky, solárne panely a naznačenie sunsenzorov.

skcube_3dprinting_3dtlac_tvaroch_blok hlinik 02Blok hliníka, z ktorého sa frézovalo telo družice.

skcube_3dprinting_3dtlac_tvaroch_blok hlinik 03Základné odoberanie materiálu.

skcube_3dprinting_3dtlac_tvaroch_blok hlinik 04 Základné ofrézovanie materiálu.

skcube_3dprinting_3dtlac_tvaroch_detail_sunsenzorVyfrézovaný detail otvoru pre earth-senzor a sun-senzoru.

 

3D tlač detailov

Počas frézovania sa z čierneho a transparetného detailného plastu  vytlačili earthsenzory, servisné porty a kamerky. Kamerka z transparentného plastu bola leštená a lakovaná tak, aby sme dosiahli čo najvyššiu čírosť a priehľadnosť. Pre dosiahnutie hĺbky bola zo spondej strany farbená na čierno.

 

skcube_3dprinting_3dtlac_tvaroch_earthsenzor_01

Earth-senzory.

 

skcube_3dprinting_3dtlac_tvaroch_kamera 4

Servisné porty.

 skcube_3dprinting_3dtlac_tvaroch_kamera 1

Kamerky vytlačené.

skcube_3dprinting_3dtlac_tvaroch_kamera 3

Kamerky po lakovaní a farbení. 

 

Frézovanie a výroba solárnych panelov

Asi najťažšou časťou bolo vyrobenie solárnych panelov. Jednalo sa o časti číreho plexiskla s rozmermi 70 x 40 mm a hrúbkou 1 mm, do ktorých boli vygravírované drážky, ktoré mali imitovať vodivé kovové časti. Frézovanie muselo prebiehať veľmi pomaly, aby sa plexisklo nezahrialo a nezvlnilo. Po vyfrézovaní bol každý panel nafarbený bronzovou farbou, ktorú sme zbrúsili tak, aby zostala iba v drážkach. Následne sme túto stranu nastriekali na čierno. Po otočení zostala jedna strana úplne hladká a nedotknutá, čím sa vytvoril dojem hĺbky.

 skcube_3dprinting_3dtlac_solarne_panely_03 Solárne panely s vygravírovanými drážkami.

skcube_3dprinting_3dtlac_solarne_panely_04Nanášanie bronzovej farby do drážok plexiskla.

skcube_3dprinting_3dtlac_solarne_panely_02

Solárne panely obrúsené pred nanášaním čiernej farby.

 

Keďže celý projekt bol robený v časovej tiesni, nebol priestor na žiadnu chybu. Bolo nevyhnuté, aby všetko klaplo na prvý krát a nemuselo sa to opravovať. Ako to však býva, a čo nás veľmi mrzí, niečo sa nakoniec nepodarilo. Odniesli si to solárne panely. Na niektorých miestach boli mierne puknuté a tak sme museli pre niektoré družice spraviť verziu iba čiernych panelov bez medenných drážok.

 

Štítky

Jednou z posledných vecí bolo vyrobenie hliníkových štítkov o rozmeroch 25 x 80 mm s hrúbkou 1 mm. Do štítkov bol vygravírovaný názov skCUBE a text s poďakovaním konkrétnemu partnerovi. Po vyfrézovaní bol štítok vyliaty čiernou farbou a prebrúsený tak, aby farba zostala iba vo vygravírovanom texte.

skcube_3dprinting_3dtlac_tvaroch_stitok_tag_02 skcube_3dprinting_3dtlac_tvaroch_stitok_tag_03

Frézovanie a gravírovanie štítkov.

skcube_3dprinting_3dtlac_tvaroch_stitok_tag_04

Vyllievanie štítku farbou.

skcube_3dprinting_3dtlac_tvaroch_stitok_tag

Štítok s poďakovaním partnerom projektu.

 

Leštenie a skladanie modelov

Podstavec pre družicu mal zrazené hrany a bol vyrobený z extra číreho skla. Jeho rozmer bol 160 x 160 x 10 mm. Poslednou fázou bolo skladanie, lepenie a leštenie modelu. Každú časť, obzvlášť hliníkové telo družice, bolo nutné pred spojením ručne prebrúsiť a vyleštiť.

skcube_3dprinting_3dtlac_tvaroch_03 skcube_3dprinting_3dtlac_tvaroch_04

 

Tu je výsledok

Model družice skCUBE v celej svojej kráse. 🙂

 

Veľmi nás teší, že sme sa mohli podieľať na tak zaujímavom projekte. Chalanom a babám z tímu SOSA držíme palce a prajeme veľa úspechov s ich “slovenskou kockou”, ktorá už o pár mesiacov poletí na orbit vďaka rakete Falcon 9. Ak vás prvá slovenská družica zaujala, určite sledujte FB stránku SOSA, kde pravidelne informujú o novinkách v projekte.