SK | EN
 

 

2 3d tlac ocenenie dizajn PLA

14 júna, 2024

Ceny a ocenenia s využitím 3D tlače

Zatiaľ, čo 3D tlač prináša zmenu v mnohých odvetviach, ako je zdravotníctvo alebo výroba, jej vplyv jednoznačne siaha aj do sféry umenia a dizajnu.  Technologické inovácie spolu s rôznorodosťou dostupných materiálov prinášajú do tvorby nové rozmery. To sa prejavilo aj pri návrhoch rôznych trofejí, cien a ocenení. Dizajnové tvary a materiálové možnosti, ktoré boli iba v rovine fantázie alebo boli príliš drahé, sú zrazu realizovateľné. Vybrali sme tie najzaujímavejšie, ktoré sme pomáhali realizovať.

Národná cena za komunikačný dizajn

Národná cena za komunikačný dizajn sa odovzdáva každé dva roky v niekoľkých kategóriách. Súťaž organizuje Slovenské centrum dizajnu a autorom ceny je dizajnér Martin Bajaník. Vyrábalo sa to technológiou FDM a použitý bol materiál PLA v troch rôznych odtieňoch sivej. Cena je kompletne tlačená asa skladá z dvoch častí, ktoré sú spolu zlepené. Veľkosť výtlačku 160 x 160 x 165 mm.

Cena slobody Antona Srholca

Cena slobody Antona Srholca je venované ľuďom, ktorí neúnavne bojovali za slobodu a demokraciu. Túto cenu pomáhame vyrábať už od roku 2019 a autorom ceny je umelec Jozef Kurinec. Cena predstavuje pohyb skoku rozložený na jednotlivé etapy. Inšpiráciou sú fotografie zakladateľa chronofotografie Eadweard Muybridge. Kvôli malým detailom a kvalite povrchu bola zvolaná priemyselná technológia SLS a práškový materiál PA12. Výtlačok je umiestnený na skle na drevenom podstavci. Veľkosť výtlačku 57 x 115 x 200 mm.

Cena Regiónov

Združenie Samosprávne kraje Slovenska (SK8) vyhlasuje ocenenie Cena regiónov v snahe podporiť, zviditeľniť a poďakovať aktívnym obyvateľom v regiónoch Slovenska pre jednotlivcov za mimoriadny prínos k rozvoju samosprávnych krajov a regiónov. Autorom ceny je umelec Miroslav Trubač a cena predstavuje osem prepletených lúčov, ktoré spolu vytvárajú číslicu osem. Na výrobu bola použitá prášková kovová 3D tlač, technológia DMLS a materiál nerez oceľ 316l. Veľkosť výtlačku 120 x 100 x 280 mm

Ocenenie Zlatý Jednorožec

Firma Atrios real estate sa snaží oceniť prácu svojich zamestnancov a preto pre nich vytvorila zaujímavú cenu Zlatý jednorožec. Ten bol vytlačený na živicovej tlačiarni z materiálu detailný plast a nafarbený na zlatu farbu. Jednorožec je prilepený na kamennom podstavci a s vygravírovaným textom. Veľkosť výtlačku 132 x 30 x 135 mm, veľkosť ceny s podstavcom 132 x 50 x 185 mm.

KODA

Pre hackaton zameraný na obchod s digitálnym umením Kodadot sme vytvorili 3 unikátne ceny, kde sme nepoužili 3D tlač ale iné výrobné technológie. Každá cena je jedinečná. Hlavnú časť tvorí 5 mm plexisklo, na ktorom je vygravírovaný nápis KODA a raster mriežky. Následne bolo plexisklo nahriate a ručne vyohýbané. Dôležité bolo správne nahriať plast tak, aby nezačal vrieť ale na druhej strane musel byť dostatočne mäkký na ohýbanie. Následne bol pre každé plexisklo vyfrézovaný drevený stojan s podsvietením. Gravírované časti fungujú ako svetlovody a po zapnutí zvýrazňujú grafiku. Veľkosť ceny 280 x 80 x 330 mm.

Kumšt bez Sexizmu

Občianske združenie Bez sexizmu, ktoré podporuje ľudské a ženské práva a rodovú rovnosť na Slovensku, pripravilo anticenu určenú zadávateľom tej najsexistickejšej reklamy vo verejnom a internetovom priestore na Slovensku. Cena bola vyrobená práškovou technológiou SLS z materiálu PA12 s hliníkom. V tomto prípade nešlo ani tak o vlastnosti materiálu ale skôr o jeho kovový vzhľad. Veľkosť výtlačku 120 x 120 x 120 mm.