27 februára, 2013
Riziko 3D tlačiarní! Strelné zbrane
3D tlačiarne sú trend, ktorý sa bude postupne masovo rozširovať. Tlačiarne existujú a v dnešnej dobe sú aj značne využívané, a hoci ich zatiaľ nenájdeme bežne v domácnostiach, o pár rokov sa situácia možno zmení. 3D tlač je však už dnes zaujímavá svojím potenciálom. Špekuluje sa o tlačení jedla a logicky znie aj otázka, či si budeme tlačiť aj zbrane.
Princíp je pomerne jednoduchý – na tlač potrebujete tlačiareň a model objektu. Plast, ktorý sa používa pri tlači, sa dnes dá kúpiť za 50 USD a modely zbraní na využitie v 3D tlači už takisto existujú. Ani myšlienka vytlačiť si zbraň nie je ničím revolučná, na internete sa môžete stretnúť s niekoľkými používateľmi, ktorí informujú o tomto zámere na svojich blogoch. Skupina nazvaná Defense Distributed ide ešte o krok ďalej – momentálne zhromažďuje kapitál na to, aby mohla funkčnosť zbrane Wiki Weapon otestovať.
Hoci sa objavujú pochybnosti, že sa experiment skupiny Defense Distributed skončí neúspešne, idea tlačených zbraní je zaujímavá nielen z hľadiska minimalizovania výrobných nákladov, ale aj z pohľadu legislatívy. Pravda, aj dnes si môže doma vytvoriť zbraň prakticky ktokoľvek – potrebný je iba vhodný materiál a šikovnosť, no v prípade 3D tlače sú požiadavky na šikovnosť používateľa takmer nulové. Plán zbrane si dokáže z internetu stiahnuť každý a o zvyšok sa postará tlačiareň.
Problémom však môže byť materiál. Väčšina 3D tlačiarní dnes využíva ABS plast. Ten nemusí byť dostatočne silný, aby odolal tlaku a teplu, ktorý sa tvorí počas streľby. Aspoň teoreticky. Hoci munícia je definovaná indexom SAAMI a plast uvedenou odolnosťou nedisponuje, reálny tlak, ktorý sa pri streľbe tvorí, je mnohokrát až o polovicu menší. Je však zrejmé, že dnešné zbrane získané 3D tlačou tak majú pomerne veľké riziko zlyhania a nie sú vhodné na dlhodobé používanie – z pohľadu zákona však stále ide o zbrane.
Situácia sa bude časom meniť. 3D tlač bude o 20 rokov disponovať inými štandardmi. Pravdepodobne bude dokonalejšia, masovo rozšírená, materiál bude kvalitnejší a dá sa očakávať, že „vytlačené” zbrane už budú bez problémov použiteľné a bezpečné. Je zrejmé, že na situáciu bude musieť reagovať aj legislatíva – zbraň si totiž bude doma vedieť jednoducho vytvoriť prakticky každý, aj dieťa.
Modely zbraní je možné si stiahnuť na DEFCAD.
Dokument venujúci sa tejto problematike
Zdroj: ITnews